Ginekolog odpowiada
szczepienie
ostre bóle kości
ZAPALENIE PECHERZA A CIAZA
jak to jest
Proszę o odpowiedzieć
Ciąża a pęcherzyk żółciowy-panie doktorze pomocy!
Czy mam powody by sie martwić?
sterovag
kto doradzi
prosze o odp. pana doktora PILNE!
Problem z laktacją :(
Przedwczesny poród
Żelazo a espumisan
AAA Panie Doktorze Leki w ciąży - przeziebienie
Czy po in vitro wskazana cesarka?
Do Pana Doktora - Słabe ruchy dziecka
wyniki USG w 12 tyg.
Do Pana dr Slawka - jestem w ciąży i oddaję dziwny kał
Pobolewanie podbrzusza w 22tc
bóle sutka
ULOZENIE DZIDZI
w ktorym tygodniu czuc ruchy?
Clostilbegyt bez monitoringu
Świąd a pimafucin; grupa krwi
czy to zatrucie ciążowe?
do Pana Doktora - męcząca chrypa
Poród a hemofilia
SERCE
Duphaston na torbiel?
Ból pod prawym żebrem
Utrogest, a wymioty.
Przeciwciała Rh
mocz zabarwiony krwią-bardzo proszę o odpowiedz...
dziwne rzeczy...papierosy
Plamienia


  


Losowe tematy
Strona główna - Ciąża
   Droga Czytelniczko, wkrótce zostaniesz mamą. Już teraz troszczysz się o swoje maleństwo. Udajesz się do lekarza, który będzie prowadził Cię przez tak ważny okres życia. W przypadku, gdy jest to pierwsza ciąża, pojawia się lęk przed nieznanym. Do tego dochodzi niepokój o prawidłowy rozwój ciąży.

  Twój lekarz najpierw oceni wiek ciąży. Przyjęło się liczyć go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki; chociaż tak naprawdę zapłodnienie nastąpiło nieco później (w fazie płodnej cyklu). Fizjologicznie ciąża trwa średnio około 40 tygodni od terminu wystąpienia ostatniej miesiączki, czyli 10 miesięcy księżycowych, tj. po 28 dni. Już na początku ciąży wyznacza się przewidywany termin porodu, jeśli znana jest dokładna data ostatniej miesiączki, a cykle miesiączkowe były regularne. Służy do tego tzw. reguła Naegelego: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i odejmuje 3 miesiące. Np. jeżeli ostatnia miesiączka wystąpiła 1 stycznia to przewidywany termin porodu przypada na 8 października. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to jedynie termin orientacyjny i tylko około 5% ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie! W ustaleniu orientacyjnego terminu porodu pomocne są: data odczuwania pierwszych ruchów płodu oraz pomiary dziecka wykonane w czasie badania USG (najlepiej w pierwszej połowie ciąży). W zdecydowanej większości przypadków dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne, tym większe im wcześniej dochodzi do porodu.

  Byłoby idealnie, gdyby kobieta zgłaszała się do lekarza przed planowaną ciążą. Pozwoliłoby to ocenić stan jej zdrowia, ustalić odpowiednie zalecenia, aby jak najlepiej przygotować organizm kobiety do czekającego go zadania. Życie jednak kieruje się własnymi prawami i większość kobiet zgłasza się do lekarza już w trakcie trwania ciąży. Domyślając się swego odmiennego stanu, pragną potwierdzić to przypuszczenie i znaleźć fachową opiekę.

  W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący zapyta Cię o stan zdrowia Twój i Twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi. Udzieli Ci porady dotyczącej właściwego odżywiania się i prowadzenia racjonalnego trybu życia. Założy kartę prowadzenia ciąży, w której będą dokonywane zapisy badań kontrolnych, stosowanych leków, konsultacji lekarzy innych specjalności.

Objawy ciąży Ciąża Bezpłodność Antykoncepcja Ginekologia Ciąża bliźniacza Poród Laktacja Przepisy kulinarne Niania Choroby dzieci Ciąża i prawo

Ból pod prawym żebrem

  Jestem w 32 tc. Od kilku tygodni dokucza mi ból pod prawym żebrem. Myślałam, że to ucisk na wątrobę i dało się z tym żyć. O kilku dni ból daje mi się mocno we znaki, zwłaszcza nocą, nie pozwala spać na lewym boku, ani nawet na prawym, jedynie na wznak - a to z kolei nie wskazane w zaawansowanej ciąży. Po ostatnim badaniu moczu pojawiły się liczne szczawiany wapnia i myślę, że moje dolegliwości związane są z kamieniami w woreczku żółciowym. (chociaż nigdy nie miałam takich problemów). Proszę o opinie i własne doswiadczenia w tym temacie. Jak z tym żyć (głównie spać) bo do końca jeszcze sporo czasu i co ewentualnie można zaradzić w tym przypadku. Pozdrawiam

  Konieczne USG wątroby i wykładniki jej funkcjki z krwi i morfologia z płytkami, oraz pomiary ciśnienia. SW

  Dziękuję Panie Doktorze za odpowiedź i wskazówki. 18.12 mam wizytę to spróbuję zasugerować lekarzowi, bo do tej pory uskarżałam się bezowocnie. Pozdrawiam PilankaWięcej informacji na ten temat: forum ciąża

Leki w ciąży

Dzień dobry. Jestem aktualnie w 23 tygodniu ciąży. Podczas ostatniego badania lekarz stwierdził, iż szyjka macicy ma aktualnie 1 cm i jest lekkie rozwarcie, które określił na wielkość opuszka palca. Z powodu skurczów biorę Fenoterol 8 x 1/2 co 3 godziny, Isoptin 3 x 1, Aspargin 2x1. Lekarz poinfomował mnie, iz grozi mi poród przedwczeny i nakazał leżenie. Dodam jeszcze, iz mam duże parcie na pęcherz i to też wywołuje bóle podbrzusza (badanie moczu nie wykazało infekcji). Moje pytanie jest takie: czy zażywanie tych leków uchroni mnie przed porodem przedwczesnym. Zażywanie tych leków i zastosowanie się do zaleceń lekarza na pewno zmnieszy ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego. Nie znaczy to jednak, że będzie na 100% skuteczne.
Copyright ©2006 ciaza.e-mama.eu. All rights reserved.
       www.ciaza.e-mama.eu/index.php?l=6162&p=6225
Zabawki Tiny Love Zabawki Matern Program Twoja Encyklopedia PWN 60 tysięcy haseł