Ginekolog odpowiada
Losowe tematy
Strona główna - Ciąża
   Droga Czytelniczko, wkrótce zostaniesz mamą. Już teraz troszczysz się o swoje maleństwo. Udajesz się do lekarza, który będzie prowadził Cię przez tak ważny okres życia. W przypadku, gdy jest to pierwsza ciąża, pojawia się lęk przed nieznanym. Do tego dochodzi niepokój o prawidłowy rozwój ciąży.

  Twój lekarz najpierw oceni wiek ciąży. Przyjęło się liczyć go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki; chociaż tak naprawdę zapłodnienie nastąpiło nieco później (w fazie płodnej cyklu). Fizjologicznie ciąża trwa średnio około 40 tygodni od terminu wystąpienia ostatniej miesiączki, czyli 10 miesięcy księżycowych, tj. po 28 dni. Już na początku ciąży wyznacza się przewidywany termin porodu, jeśli znana jest dokładna data ostatniej miesiączki, a cykle miesiączkowe były regularne. Służy do tego tzw. reguła Naegelego: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i odejmuje 3 miesiące. Np. jeżeli ostatnia miesiączka wystąpiła 1 stycznia to przewidywany termin porodu przypada na 8 października. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to jedynie termin orientacyjny i tylko około 5% ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie! W ustaleniu orientacyjnego terminu porodu pomocne są: data odczuwania pierwszych ruchów płodu oraz pomiary dziecka wykonane w czasie badania USG (najlepiej w pierwszej połowie ciąży). W zdecydowanej większości przypadków dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne, tym większe im wcześniej dochodzi do porodu.

  Byłoby idealnie, gdyby kobieta zgłaszała się do lekarza przed planowaną ciążą. Pozwoliłoby to ocenić stan jej zdrowia, ustalić odpowiednie zalecenia, aby jak najlepiej przygotować organizm kobiety do czekającego go zadania. Życie jednak kieruje się własnymi prawami i większość kobiet zgłasza się do lekarza już w trakcie trwania ciąży. Domyślając się swego odmiennego stanu, pragną potwierdzić to przypuszczenie i znaleźć fachową opiekę.

  W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący zapyta Cię o stan zdrowia Twój i Twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi. Udzieli Ci porady dotyczącej właściwego odżywiania się i prowadzenia racjonalnego trybu życia. Założy kartę prowadzenia ciąży, w której będą dokonywane zapisy badań kontrolnych, stosowanych leków, konsultacji lekarzy innych specjalności.

Objawy ciąży Ciąża Bezpłodność Antykoncepcja Ginekologia Ciąża bliźniacza Poród Laktacja Przepisy kulinarne Niania Choroby dzieci Ciąża i prawo

Bole krzyza w ciazy!!!

  Od kilku dni mam nieznosne bole kregoslupa w odcinku krzyzowym,czy jest cos co moze im zaradzic? Bole sa tak nieznosne,ze utrudniaja mi normalne funkcjonowanie...prosze o pomoc...z gory dziekuje

  wiem o czym mówisz mam to samo tylko że ja dopiero zaczynam 6 tydzień http://bd.lilypie.com/cbIAp2/.png

  Ja tez cierpie z tego powodu :( .Pomoc moze wypoczynek w pozycji lezacej nalepiej na podlodze, sama tak robie i pomaga. Wszystko zalezy tez w jakiej pozycji spisz w nocy.Powinna byc jak najprostsza a pod glowa najlepiej waleczek. Wazne jest tez zeby przy podnoszeniu czegos z np. podlogi nie uginac kregoslupa tylko zginac nogi w kolanach i kucac. No i oczywiscie nie dzwigac ciezarow. Dobrym rozwiazaniem jest tez ciepla kapiel i masaz bliskiej osoby. Mam nadzieje,ze moje rady ci pomoga, chocby w malym stopniu. Bole kregoslupa w ciazy to niestety norma. Zwlasza w zaawansowanej, kiedy brzusio jest juz bardzo duzy :wink: Pozdrawiam i zycze jak najmniej bolu!!!

  dzieki za rade, mam nadzieje ,ze pomoze...bo juz nie daje rady

  niestety nic z tego .....doktorze jest jakas masc na to? Prosze o odpowiedz....

  Np. Naproksen w żelu ale na powierzcjnię mnie wiekszą niż dwie dłonie. SWWięcej informacji na ten temat: forum ciąża

Starania o dziecko, Zdjęcie rtg zęba a ciąża

Witam! Pierwsze dziecko straciłam w 38 tygodniu i 4 dniu ciąży. Odeszły wody, a w szpitalu, w trakcie porodu, który nie postępował (tylko 1 cm rozwarcia) odkleiło się łożysko. Cesarskie cięcie wykonano zbyt późno. Dziecko było zdrowe, nie miało żadnych wad, a przyczyną śmierci było niedotlenienie. Teraz zamierzamy z mężem starać się o kolejne dziecko. Na nic nie choruję, mam tylko alergię na niektóre składniki pokarmowe. Mam jednak parę wątpliwości, więc proszę o odpowiedź na nastepujące pytania: 1. Czy jest jakiś czas, który trzeba odczekać przed kolejnym zajściem w ciążę po rtg zęba (miałam robione takie zdjęcie pod koniec lutego 2007 r.) 2. Lekarka planuje mi zlecić panoramiczne zdjęcie obu szczęk zębów - gdybym miała robione takie zdjęcie, to czy po tym zdjęciu muszę jakiś czas odczekać przed staraniami o dziecko? 3. Jakie badania powinnam zrobić przed kolejnym zajściem w ciążę? Gdzieś na forum czytałam o zespole antyfosolipidowym, który może być przyczyną odklejenia łożyska - czy jakieś badania w tym kierunku też powinnam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź. Zdjęcia rtg radzę wykonać w pierwszej fazie cyklu. Bezpośrednio po badaniu może już Pani starać się zachodzić w ciążę. Co do optymalnego czasu zachodzenia w ciążę oraz wcześniejszego wykonywania badań radzę bezpośrednio skonsultować się z lekarzem prowadzącym i z nim tego typu wątpliwości wyjaśniać.
Copyright ©2006 ciaza.e-mama.eu. All rights reserved.
       www.ciaza.e-mama.eu/index.php?l=3651&p=1241
Zabawki Tiny Love Zabawki Matern Program Twoja Encyklopedia PWN 60 tysięcy haseł