Ginekolog odpowiada
Losowe tematy
Strona główna - Ciąża
   Droga Czytelniczko, wkrótce zostaniesz mamą. Już teraz troszczysz się o swoje maleństwo. Udajesz się do lekarza, który będzie prowadził Cię przez tak ważny okres życia. W przypadku, gdy jest to pierwsza ciąża, pojawia się lęk przed nieznanym. Do tego dochodzi niepokój o prawidłowy rozwój ciąży.

  Twój lekarz najpierw oceni wiek ciąży. Przyjęło się liczyć go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki; chociaż tak naprawdę zapłodnienie nastąpiło nieco później (w fazie płodnej cyklu). Fizjologicznie ciąża trwa średnio około 40 tygodni od terminu wystąpienia ostatniej miesiączki, czyli 10 miesięcy księżycowych, tj. po 28 dni. Już na początku ciąży wyznacza się przewidywany termin porodu, jeśli znana jest dokładna data ostatniej miesiączki, a cykle miesiączkowe były regularne. Służy do tego tzw. reguła Naegelego: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i odejmuje 3 miesiące. Np. jeżeli ostatnia miesiączka wystąpiła 1 stycznia to przewidywany termin porodu przypada na 8 października. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to jedynie termin orientacyjny i tylko około 5% ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie! W ustaleniu orientacyjnego terminu porodu pomocne są: data odczuwania pierwszych ruchów płodu oraz pomiary dziecka wykonane w czasie badania USG (najlepiej w pierwszej połowie ciąży). W zdecydowanej większości przypadków dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne, tym większe im wcześniej dochodzi do porodu.

  Byłoby idealnie, gdyby kobieta zgłaszała się do lekarza przed planowaną ciążą. Pozwoliłoby to ocenić stan jej zdrowia, ustalić odpowiednie zalecenia, aby jak najlepiej przygotować organizm kobiety do czekającego go zadania. Życie jednak kieruje się własnymi prawami i większość kobiet zgłasza się do lekarza już w trakcie trwania ciąży. Domyślając się swego odmiennego stanu, pragną potwierdzić to przypuszczenie i znaleźć fachową opiekę.

  W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący zapyta Cię o stan zdrowia Twój i Twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi. Udzieli Ci porady dotyczącej właściwego odżywiania się i prowadzenia racjonalnego trybu życia. Założy kartę prowadzenia ciąży, w której będą dokonywane zapisy badań kontrolnych, stosowanych leków, konsultacji lekarzy innych specjalności.

Objawy ciąży Ciąża Bezpłodność Antykoncepcja Ginekologia Ciąża bliźniacza Poród Laktacja Przepisy kulinarne Niania Choroby dzieci Ciąża i prawo

TRAN W CIĄŻY

  Witam Panie Doktorze! Mam pytanie odnośnie zażywania tranu w kasułkach przez kobiety w ciąży- czy jest to bezpieczne dla rozwijającego sie Maleństwa? Wiem, że tran jest bogaty w witaminę A, a ta jest ponoć niewskazana w nadmiarze w czasie ciąży. Czy można zażywac np. 1 kapsułkę dziennie zapobiegawczo-uodprniająco w okresie wzmozonej zachorowalności na grypę i przeziębienia, ale tak aby nie przedawkować witamin?Dodam, że narazie nie zażywam żadnych witamin dla kobiet w ciąży-tylko Folik i owoce. pozdrawiam serdecznie! Kasjopea

  Taka dawka będzie bezpieczna. SWWięcej informacji na ten temat: forum ciąża

Nadżerka

Jakie są objawy nadżerki? Czy jest to choroba zaraźliwa, tzn. czy mój partner może się zarazić podczas stosunku? Nadżerka nie jest zaraźliwa. Często jednak współistnieje ze stanem zapalnym, a niektóre drobnoustroje przenoszą się droga płciową. Nadżerka jest zmianą na tarczy części pochwowej szyjki macicy widoczną w badaniu we wziernikach jako zaczerwienienie. Inne zabarwienie błony śluzowej związane jest z obecnością nabłonka gruczołowego w miejscu, gdzie powinien znajdować się nabłonek wielowarstwowy płaski. Istnieją różne typy nadżerek. Są nad nadżerki tzw. wrodzone, które się jedynie obserwuje, ale też możliwe jest, że w obrębie nadżerki znajdują się komórki w stanie zapalnym lub nowotworowe. Dlatego nadżerki należy leczyć. Nadżerka może nie dawać żadnych objawów klinicznych, mogą występować objawy takie jak w przypadku stanu zapalnego pochwy ze skłonnością do nawrotów lub krwawienia acykliczne bądź w trakcie współżycia.
Copyright ©2006 ciaza.e-mama.eu. All rights reserved.
       www.ciaza.e-mama.eu/index.php?l=3166&p=3228
Zabawki Tiny Love Zabawki Matern Program Twoja Encyklopedia PWN 60 tysięcy haseł