Ginekolog odpowiada
Fantazja dziecka
antybiotyki w ciąży
ZAPARCIA w ciąży
wątpliwości na temat Duphastonu
Szczepienie przeciw grypie
ciemn obwóka wokół pępka
sok grejpfrutowy a pigułki
Pierwsza ciąża a wiek
Cukrzyca ciazowa!!!
Powiększona komora mózgu
Nieprzyjemne skurcze
Proszę o rozwiązanie konfliktu..
cesarka!?!?
Wyniki Toxo i CMV
Ból w okolicy pachwiny. Czy powinnam się martwic???
witaminy
czy musze zrobić zabieg??
retinol a retinyl
FENOTEROL
Pytanie do lekarza
ciąża a jazda na rowerze
Witam, bardzo proszę o odp.
20 tc - brak ruchów
Jak dlugo progesteron ?
PRACA
wizyta u dentysty
krew po stosunku
czy juz bedzie widać "fasolkę"
aaa Hiperprolaktynemia
Szczepienie
Twardniejacy brzuszek
Mam problem z brzuchem
Wyniki toxo, CMV, różyczka
Zaburzenia miesiączkowania?
ciąża- moja obsesja


  


Losowe tematy
Strona główna - Ciąża
   Droga Czytelniczko, wkrótce zostaniesz mamą. Już teraz troszczysz się o swoje maleństwo. Udajesz się do lekarza, który będzie prowadził Cię przez tak ważny okres życia. W przypadku, gdy jest to pierwsza ciąża, pojawia się lęk przed nieznanym. Do tego dochodzi niepokój o prawidłowy rozwój ciąży.

  Twój lekarz najpierw oceni wiek ciąży. Przyjęło się liczyć go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki; chociaż tak naprawdę zapłodnienie nastąpiło nieco później (w fazie płodnej cyklu). Fizjologicznie ciąża trwa średnio około 40 tygodni od terminu wystąpienia ostatniej miesiączki, czyli 10 miesięcy księżycowych, tj. po 28 dni. Już na początku ciąży wyznacza się przewidywany termin porodu, jeśli znana jest dokładna data ostatniej miesiączki, a cykle miesiączkowe były regularne. Służy do tego tzw. reguła Naegelego: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i odejmuje 3 miesiące. Np. jeżeli ostatnia miesiączka wystąpiła 1 stycznia to przewidywany termin porodu przypada na 8 października. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to jedynie termin orientacyjny i tylko około 5% ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie! W ustaleniu orientacyjnego terminu porodu pomocne są: data odczuwania pierwszych ruchów płodu oraz pomiary dziecka wykonane w czasie badania USG (najlepiej w pierwszej połowie ciąży). W zdecydowanej większości przypadków dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne, tym większe im wcześniej dochodzi do porodu.

  Byłoby idealnie, gdyby kobieta zgłaszała się do lekarza przed planowaną ciążą. Pozwoliłoby to ocenić stan jej zdrowia, ustalić odpowiednie zalecenia, aby jak najlepiej przygotować organizm kobiety do czekającego go zadania. Życie jednak kieruje się własnymi prawami i większość kobiet zgłasza się do lekarza już w trakcie trwania ciąży. Domyślając się swego odmiennego stanu, pragną potwierdzić to przypuszczenie i znaleźć fachową opiekę.

  W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący zapyta Cię o stan zdrowia Twój i Twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi. Udzieli Ci porady dotyczącej właściwego odżywiania się i prowadzenia racjonalnego trybu życia. Założy kartę prowadzenia ciąży, w której będą dokonywane zapisy badań kontrolnych, stosowanych leków, konsultacji lekarzy innych specjalności.

Objawy ciąży Ciąża Bezpłodność Antykoncepcja Ginekologia Ciąża bliźniacza Poród Laktacja Przepisy kulinarne Niania Choroby dzieci Ciąża i prawo

Powiększona komora mózgu

  Witam, jestem w 21 tyg ciąży. Na USG wyszło, ze lewa komora mózgu jest powiekszona, ma 9,8 mm a prawa 7,5 mm. Robilam test na toxo, wyszły obydwa wyniki ujemne. Co może oznaczac powiększenie komór? bardzo prosze o odpowiedź.

  Za 4 tyg. kolejne USG. Do 10 mm do akceptacji. SWWięcej informacji na ten temat: forum ciąża

Plastyka krocza

Mam 56 lat. Myślę o poddaniu się takiej operacji z powodu obniżenia pęcherza. Mocz utrzymuję, ale odczuwam dyskomfort, bo obsuwa się ścianka pęcherza i sprawia przykre wrażenie piłeczki, która zaraz wypadnie. Mam też pęknięta szyjkę macicy. Czy nie ma innego sposobu leczenia niż zabieg chirurgiczny? Bardzo boję się tej operacji z oczywistego powodu, jakim jest ból pooperacyjny. W pani przypadku najprawdopodobniej zostanie pani przedstawiona propozycja operacji pochwowej. Jest kilka metod przeprowadzania zabiegu. Prawie wszystkie należą do grupy operacji plastycznych. Dolegliwości bólowe mogą występować w pierwszych dobach po operacji, ale są niezbyt wielkie i zwykle podaje się środki przeciwbólowe. Jeżeli lekarz zaproponuje pani taki zabieg, proszę z nim rozstrzygnąć wszelkie wątpliwości. Wydaje mi się, że lepiej poddać się operacji niż cierpieć z powodu obniżania ścian pochwy, a poza tym dolegliwości mogą się nasilać z czasem. Zabieg powinien poprawić jakość pani życia.
Copyright ©2006 ciaza.e-mama.eu. All rights reserved.
       www.ciaza.e-mama.eu/index.php?l=2978&p=3005
Zabawki Tiny Love Zabawki Matern Program Twoja Encyklopedia PWN 60 tysięcy haseł