Ginekolog odpowiada
popękany język
leki w ciąży
Porażenie mózgowe a poród
grypa - szczepienie
Czy to poronienie?
(ilość wód płodowych) nowy problem - nerki
30 tydz i twardnienie brzucha?
test obiążenia glukozą
Pierwsza wizyta w ciazy?
kOLKA nERKOWA W CZASIE CIAZY;(:(
Gynalgin
Niepokojace wyniki krwi i moczu
Streptococcus agalactiae
ważne
Proszę o interpretację wyników
myszy i ludzie
Łuszczenie naskórka
Cytomegalia a poród
Macica dwurożna w kształcie serca ??!!
czy to może być cholestaza?????????/
Osteoporoza? Osteopenia? w ciąży - co robić?
BARDZO WAZNE!!!
Konflikt serologiczny
Bakterie paciorkowca.
pytania do ginekologa
Lozysko na przedniej stronie macicy
Wysoki progesteron
bóle ZNPM czy owulacyjne?
Urospet w 1 m-cu ciazy??
Aaliyah poradz proszę.
Aaliyah prosze odpowiedz!! Badanie moczu! PILNE
Kaprogest - pilne!
częstoskurcz napadowy a ciąża
test na toxo
Proszę o interpretację wyników


  


Losowe tematy
Strona główna - Ciąża
   Droga Czytelniczko, wkrótce zostaniesz mamą. Już teraz troszczysz się o swoje maleństwo. Udajesz się do lekarza, który będzie prowadził Cię przez tak ważny okres życia. W przypadku, gdy jest to pierwsza ciąża, pojawia się lęk przed nieznanym. Do tego dochodzi niepokój o prawidłowy rozwój ciąży.

  Twój lekarz najpierw oceni wiek ciąży. Przyjęło się liczyć go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki; chociaż tak naprawdę zapłodnienie nastąpiło nieco później (w fazie płodnej cyklu). Fizjologicznie ciąża trwa średnio około 40 tygodni od terminu wystąpienia ostatniej miesiączki, czyli 10 miesięcy księżycowych, tj. po 28 dni. Już na początku ciąży wyznacza się przewidywany termin porodu, jeśli znana jest dokładna data ostatniej miesiączki, a cykle miesiączkowe były regularne. Służy do tego tzw. reguła Naegelego: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i odejmuje 3 miesiące. Np. jeżeli ostatnia miesiączka wystąpiła 1 stycznia to przewidywany termin porodu przypada na 8 października. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to jedynie termin orientacyjny i tylko około 5% ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie! W ustaleniu orientacyjnego terminu porodu pomocne są: data odczuwania pierwszych ruchów płodu oraz pomiary dziecka wykonane w czasie badania USG (najlepiej w pierwszej połowie ciąży). W zdecydowanej większości przypadków dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne, tym większe im wcześniej dochodzi do porodu.

  Byłoby idealnie, gdyby kobieta zgłaszała się do lekarza przed planowaną ciążą. Pozwoliłoby to ocenić stan jej zdrowia, ustalić odpowiednie zalecenia, aby jak najlepiej przygotować organizm kobiety do czekającego go zadania. Życie jednak kieruje się własnymi prawami i większość kobiet zgłasza się do lekarza już w trakcie trwania ciąży. Domyślając się swego odmiennego stanu, pragną potwierdzić to przypuszczenie i znaleźć fachową opiekę.

  W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący zapyta Cię o stan zdrowia Twój i Twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi. Udzieli Ci porady dotyczącej właściwego odżywiania się i prowadzenia racjonalnego trybu życia. Założy kartę prowadzenia ciąży, w której będą dokonywane zapisy badań kontrolnych, stosowanych leków, konsultacji lekarzy innych specjalności.

Objawy ciąży Ciąża Bezpłodność Antykoncepcja Ginekologia Ciąża bliźniacza Poród Laktacja Przepisy kulinarne Niania Choroby dzieci Ciąża i prawo

30 tydz i twardnienie brzucha?

  Witam serdecznie !!! Panie doktorze mam pytanie zwiazane z twardnieniem brzucha,obecnie jestem w koncowce 30 tyg i od paru dni odczuwam tzw stawianie sie brzucha kilka razy na dzien,czasem przy chodzeniu czasem przy staniu a ostanio nawet jak leze.Czy takie stawianie brzucha moze byc niebezpieczne dla dziecka,czy sa to tylko skurcze przepowiadajace? Mam zalozony szew na szyjce macicy i nie odczuwam w tej okolicy zadnych boli jakby szyjka dalej sie skracala towarzyszylby chyba temu jakis bol skoro jest zalozony szew? Czy mam sie zglosic do szpitala z twardnieniem brzucha czy poczekac do wizyty ktora wypada 20 wrzesnia? a biore 2xpo 2 tab asmag forte. Czytakie twardnienie brzucha nie ma zlego wplywu na dziecko? http://bd.lilypie.com/JRmqp1.png

  Dokładamy 4 - Nosp dziennie i patrzymy, czy sie wyciszy, jak nie warto przyspieszyc wizytę. SW

  hej mi lekarz mówił ze jesli stawianie sie brzucha nie jest powiązane z bólem to oznacza ze macica rozpoczęła cwiczenia do porodu... może warto wybrac sie na ktg tak dla spokoju?? u mnie poza takim twardnieniem jest jeszcze ból w dole brzucha podobny do miesiączkowego i skrócenie szyjki i brałam fenoterol 4x1 ale ostatnio wszystko sie nasiliło pomoimo ze bardzo duzo leże i prawie nic nie robie i gin zwiększył dawkę fenoterlou do 6x1...

30 tydz i twardnienie brzucha?

  Właśnie mi się skończył 30 tydzień ale też mi się tak stawia brzuch, nie mam rzadnych bóli, biorę no-spę 3x1, ale brzuszek dalej się stawia i jak to odróżnić od wypychania się dzidziusia, bo wygląda to dość podobnie, czasami cały brzuch mi sie stawia tzn. jest równy z obu stron a czasami mam bardziej wybrzuszoną jedną strone, czuję wtedy tylko napięcie w dole brzucha i wyżej ale to mija po chwili. Czy powinnam tym się niepokoić?Ewentualnie brać jakieś dodatkowe leki?

  Jesli z szyjką się nic nie dzieje to dodatkowe leki nie sa potrzebene. SW

  Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie ,przez jaki okres czasu mam brac nospe?Więcej informacji na ten temat: forum ciąża

Jak obliczyć termin porodu?

Jak oblicza się termin porodu? Mam 7 terminów i nie wiem, w który wierzyć: za każdym razem przy robionym USG wychodzi mi inny termin! Jak to możliwe? Termin porodu najczęściej wylicza się z daty ostatniej miesiączki: data ostatniej miesiączki plus 7 dni odjąć 3 miesiące i dodać rok. W przypadku nieregularnych cykli wprowadza się poprawki. Dla oceny wieku ciążowego miarodajne są jedynie badania USG wykonane w pierwszych tygodniach ciąży. Podczas badania USG ocenia się wielkość dziecka i opisuje, że średnia wielkość jest taka jak w ...tygodniu ciąży +- 1 do 2 tygodni (w zależności od wielkości ciąży). Wydaje mi się, że Pani wątpliwości wynikają ze złej interpretacji wyniku badania USG. Wymiary i wielkość dziecka, które urodzi się z masą 4000 g będą dużo większe niż tego, którego masa urodzeniowa wyniesie 2500 g, mimo, że jedno i drugie dziecko urodzi się w tym samym tygodniu ciąży.
Copyright ©2006 ciaza.e-mama.eu. All rights reserved.
       www.ciaza.e-mama.eu/index.php?l=2471&p=2482
Zabawki Tiny Love Zabawki Matern Program Twoja Encyklopedia PWN 60 tysięcy haseł