Ginekolog odpowiada
Losowe tematy
Strona główna - Ciąża
   Droga Czytelniczko, wkrótce zostaniesz mamą. Już teraz troszczysz się o swoje maleństwo. Udajesz się do lekarza, który będzie prowadził Cię przez tak ważny okres życia. W przypadku, gdy jest to pierwsza ciąża, pojawia się lęk przed nieznanym. Do tego dochodzi niepokój o prawidłowy rozwój ciąży.

  Twój lekarz najpierw oceni wiek ciąży. Przyjęło się liczyć go od pierwszego dnia ostatniej miesiączki; chociaż tak naprawdę zapłodnienie nastąpiło nieco później (w fazie płodnej cyklu). Fizjologicznie ciąża trwa średnio około 40 tygodni od terminu wystąpienia ostatniej miesiączki, czyli 10 miesięcy księżycowych, tj. po 28 dni. Już na początku ciąży wyznacza się przewidywany termin porodu, jeśli znana jest dokładna data ostatniej miesiączki, a cykle miesiączkowe były regularne. Służy do tego tzw. reguła Naegelego: do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodaje się 7 dni i odejmuje 3 miesiące. Np. jeżeli ostatnia miesiączka wystąpiła 1 stycznia to przewidywany termin porodu przypada na 8 października. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to jedynie termin orientacyjny i tylko około 5% ciężarnych rodzi w wyznaczonym terminie! W ustaleniu orientacyjnego terminu porodu pomocne są: data odczuwania pierwszych ruchów płodu oraz pomiary dziecka wykonane w czasie badania USG (najlepiej w pierwszej połowie ciąży). W zdecydowanej większości przypadków dziecko osiąga zdolność do samodzielnego pozamacicznego życia po ukończeniu 37. tygodnia ciąży. U noworodka urodzonego przedwcześnie mogą wystąpić trudności adaptacyjne, tym większe im wcześniej dochodzi do porodu.

  Byłoby idealnie, gdyby kobieta zgłaszała się do lekarza przed planowaną ciążą. Pozwoliłoby to ocenić stan jej zdrowia, ustalić odpowiednie zalecenia, aby jak najlepiej przygotować organizm kobiety do czekającego go zadania. Życie jednak kieruje się własnymi prawami i większość kobiet zgłasza się do lekarza już w trakcie trwania ciąży. Domyślając się swego odmiennego stanu, pragną potwierdzić to przypuszczenie i znaleźć fachową opiekę.

  W czasie pierwszej wizyty lekarz prowadzący zapyta Cię o stan zdrowia Twój i Twojej rodziny, o przebyte ciąże, warunki, w jakich żyjesz i pracujesz, aby wykluczyć zagrożenia związane z obciążeniami rodzinnymi i zdrowotnymi. Udzieli Ci porady dotyczącej właściwego odżywiania się i prowadzenia racjonalnego trybu życia. Założy kartę prowadzenia ciąży, w której będą dokonywane zapisy badań kontrolnych, stosowanych leków, konsultacji lekarzy innych specjalności.

Objawy ciąży Ciąża Bezpłodność Antykoncepcja Ginekologia Ciąża bliźniacza Poród Laktacja Przepisy kulinarne Niania Choroby dzieci Ciąża i prawo

zgrubienia w pochwie a nadrzerka a ciaza

  ostatnio zauwazylam ze na sciankam pochwy w kilku miejscach mam takie jakby zgrubienia. kiedys takiego czegos nie mialam. miesiac temu lekarz stwierdzil u mnie nadrzerke a cytologia wykazala grupe 2. Czy te zgrubienia to wlasnie nadrzerka? A jesli nie to czy jest to w jakis sposob zwiazane z ciaza??? Dodam jeszcze ze boli mnie podczas stosunku :(

  To są takie prawidłowe zmarszczki śluzówki pochwy. Bez związku z nadżerką. Ból przy stosunku nie jest spowodowany nadżerka , ani tymi zmarszkami - być może jakaś infekcja, lub zbyt skąpe nawilżanie. I to jest wskazanie do konsultacji ginekologicznej. SWWięcej informacji na ten temat: forum ciąża

Wynik cytoloii

Prosiłabym o odpowiedziedź: nie wiem, jak mam odczytać wynik badania cytologicznego; wiem tylko, jak odrózniać grupy. A ja mam zapisane tak: "AII, d, BII, CII" Czy mam się martwić? Wynik badania cytologicznego podany jest według systemu TBS (Bethesdy)i oznacza, że rozmaz jest ubogokomórkowy, ale nadaje się do oceny, jest nieprawidłowy i wskazuje na obecność komórek nabłonkowych w stanie zapalnym. Odpowiada to II grupie cytologicznej wg Papanicolau. Nie ma Pani powodu do zmartwienia, ale należy skonsultować się z ginekologiem i zastosować się do jego zaleceń.
Copyright ©2006 ciaza.e-mama.eu. All rights reserved.
       www.ciaza.e-mama.eu/index.php?l=1157&p=1188
Zabawki Tiny Love Zabawki Matern Program Twoja Encyklopedia PWN 60 tysięcy haseł